Porady wnętrzarskie

Bezpieczne mieszkanie bez wirusów

Bezpieczne mieszkanie bez wirusów

Szczególnie w dobie pandemii, jednak oczywiście nie tylko, powinniśmy dbać o to, aby nasze mieszkanie było wolne od wirusów. Ta praktyka pozwala zapobiegać wielu niebezpiecznych chorobom, które mogłyby być efektem kontaktu z wirusem. W pierwszej kolejności z pewnością nasuwa nam się na myśl koronawirus, który jest dość mocno zaraźliwy, natomiast warto pamiętać także o innych wirusach np. grypie.

Aby zadbać o bezpieczeństwo w mieszkaniu, należy podejść do tematu kompleksowo. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie całkowitą pewność że w naszej przestrzeni nie znajduje się żadna niebezpieczny wirus. W tym celu warto wykorzystać różne środki – od urządzeń do oczyszczania powietrza, aż po środki pozwalające zadbać o czystość powierzchni. W tym artykule przedstawiamy je bliżej.

Czyste powietrze to podstawa

Powietrze jest tak oczywistym elementem, który otacza nas nieustannie, że często o nim zapominamy. A niestety większość wirusów może czyhać na nas właśnie w powietrzu. Aby temu zapobiec, warto wykorzystywać sprawdzone i specjalistyczne urządzenia do oczyszczania powietrza.

Czym powinny się wyróżniać? Przede wszystkim powinny posiadać funkcję dekontaminacji. Tylko ona pozwala na całkowite usunięcie bakterii i wirusów. W przypadku urządzeń Novaerus Defend wykorzystywana jest technologia niskoenergetycznej plazmy. Pozwala ona na usunięcie 99,9% patogenów, które znajdują się w powietrzu. Są one niszczone na poziomie DNA, w bardzo szybkim procesie, który trwa zaledwie ułamek sekundy.

Urządzenia do dekontaminacji powietrza wykorzystywane są w miejscach publicznych, w których przebywa jednocześnie dużo osób, jednak z powodzeniem mogą być używane także w mieszkaniach prywatnych. W zależności od modelu mogą zajmować niewiele miejsca, a także być przenośne. Dzięki temu doskonale sprawdzają się nawet w mieszkaniach o małym metrażu.

Tego typu urządzenia można włączać w momencie, kiedy chcemy oczyścić pomieszczenie, jednak mogą one pracować nieustannie. Podczas ich działania bez obaw można przebywać w pomieszczeniu, dzięki temu, że są w pełni bezpieczne dla człowieka. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Wolne od patogenów powierzchnie

Wirusy mogą czyhać na nas także na powierzchniach. Może się tak stać po dotknięciu powierzchni przez osobę chorą lub poprzez osadzenie się patogenów wyniku, np. kichnięcia czy kaszlu. Na jakie elementy szczególnie warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim wszystkie części wspólne. Należą do nich między innymi: klamki, włączniki czy uchwyty.

Do ich oczyszczania warto wykorzystać specjalnie przeznaczone do tego preparaty do dezynfekcji, zazwyczaj na bazie alkoholu. Mogą one występować formie płynu lub gotowych chusteczek nim nasączonych. Warto przecierać nimi elementy wspólne regularnie. Dobrą praktyką jest również dezynfekowanie blatów, stołów i mebli, z których regularnie korzystamy.

Po kontakcie z chorą osobą

Jeśli odwiedziła nas chora osoba, którą poczęstowaliśmy posiłkiem lub napojem, warto pamiętać także o dokładnym oczyszczeniu naczyń. W tym przypadku dobrym pomysłem jest zastosowanie wrzątku. Powinien poradzić sobie ze wszystkimi patogenami i nie będzie konieczne używanie preparatów na bazie alkoholu.

Do miejsc, na których mogą osadzać się wirusy, należą także ubrania. Często po powrocie do domu nie przebieramy się, tylko spędzamy czas w tym samym stroju. Jeśli mieliśmy kontakt z osobą chorą, istnieje spore prawdopodobieństwo, że na naszej odzieży może znajdować się niebezpieczny patogen, który bardzo łatwo przenieść na elementy domowego wyposażenia. W tym przypadku warto zmienić ubrania po powrocie do domu, a te, które mieliśmy na sobie w ciągu dnia, wyprać w odpowiednio wysokiej temperaturze, aby pozbyć się wirusów.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *