Akcesoria domowe

Czy koszulka polo jest elegancka wystarczająco dla pracownika hotelu?

Czy koszulka polo jest elegancka wystarczająco dla pracownika hotelu?

Czy koszulka polo jest elegancka jak na standardy hotelowe? Wraz z rosnącą popularnością luźnego dress code’u w wielu branżach, pytanie o to, czy koszulka polo jest odpowiednim strojem dla pracownika hotelu, staje się coraz bardziej palące. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak rodzaj hotelu, stanowisko pracownika, charakter wykonywanych obowiązków oraz oczekiwania gości.

Czy koszulka polo jest elegancka w ogólnym ujęciu?

Z jednej strony, polo kojarzy się z komfortem i swobodą, z drugiej zaś, z pewnym poziomem elegancji i profesjonalizmu. Koszulka polo jest czymś pośrodku – na sytuacje, gdy koszula to już overdressing, ale zwykły T-shirt grozi popełnieniem wpadki. Na przykład na imieniny cioci wypada ubrać się bardziej wyjściowo, ale że impreza odbywa się przy grillu, nie może być zbyt wyjściowo.

Polówki często wybierają noszący się w stylu business casual, czyli sportowej odmianie biurowego stylu. Można je zestawić z marynarką, spodniami chinosami, ale też ze skórzaną kurtką czy dżinsami. Polo to dobry zamiennik T-shirtu, gdy chcesz wyglądać elegancko, ale wciąż z luzem – i jest równie uniwersalna, co T-shirt, bo o jej charakterze decyduje całość stylizacji.

W wielu branżach widuje się koszulki polo z nadrukiem w roli pracowniczego ubioru. Są one standardem w gastronomii czy handlu, ponieważ łączą wygodę noszenia z dawką profesjonalnej elegancji. Jednakże ciężko sobie wyobrazić, by polo weszły do dress code’u np. banku – tutaj pracownikom nie musi być wygodnie podczas pracy fizycznej, więc nie mają wymówki na odstępstwo od stuprocentowo dopracowanego wizerunku. A jak jest z hotelem? Bardzo podobnie, jak na co dzień!

Standard hotelu a koszulka polo

Poziom formalności dress code’u w dużej mierze zależy od rodzaju hotelu. W hotelach pięciogwiazdkowych, gdzie priorytetem jest zapewnienie gościom najwyższej jakości obsługi i luksusowych doznań, dominuje dress code oparty na garniturach, koszulach i krawatach dla mężczyzn oraz na eleganckich spodniach lub spódniczkach i bluzkach dla kobiet. W takich miejscach koszulka polo będzie postrzegana jako zbyt swobodna i po prostu nie na miejscu.

Z kolei w hotelach trzygwiazdkowych, pensjonatach lub hostelach, gdzie atmosfera jest bardziej kameralna i swobodna, polo będzie adekwatnym wyborem. Szczególnie jeśli hotel ten ma charakter sportowy lub rodzinny, gdzie komfort i wygoda pracowników są w cenie. Prowadzisz taki biznes? Zorganizuj dla pracowników koszulki polo z nadrukami firmowymi, a połączysz wygodę i rozsądną dawkę elegancji.

elegancki model w koszulce polo z nadrukiem
Koszulka polo z nadrukiem znajduje złoty środek między elegancją a luzem. Na zdjęciu model Tee Jays Luxury Stripe Stretch. Źródło: strona sklepu e-Logos.

Stanowisko pracownika

Różne stanowiska w hotelu mogą wymagać odmiennego poziomu formalności stroju. Na przykład recepcjoniści, którzy są wizytówką hotelu i mają bezpośredni kontakt z gośćmi, powinni prezentować się bardziej formalnie. W ich przypadku koszula polo może być wystarczająca, ale ważne jest, aby była ona pierwszej jakości, dobrze dopasowana do sylwetki. Warte uwagi są polówki z oxfordzkimi kołnierzykami, takimi, jakie widuje się przy koszulach. Z kolei pracownicy kuchni lub obsługi technicznej mogą mieć bardziej swobodny ubiór, w którym nawet zwykły T-shirt byłby wystarczający.

czy koszulka polo jest elegancka - polówka oxfordzka
Chcesz dodać pracownikom eleganckiego wizerunku? Zamiast zwykłych polówek pomyśl o wariantach ze sztywnymi kołnierzykami oxfordzkimi. Na zdjęciu model James Ross Atene. Źródło: strona sklepu e-Logos.

Stanowisko różni się również charakterem obowiązków. Koszulki polo są wygodne, toteż można je dopasować i do pracowników kontaktujących się z klientami, jak i dla wykonujących pracę fizyczną poza zasięgiem wzroku gości. W ośrodkach noclegowych o niższym standardzie będą więc uniwersalnym wyborem.

Koszulka polo o różnym stopniu elegancji

Fason polo jest uniwersalny dla hoteli trzygwiazdkowych, hosteli i pensjonatów, a o tym, czy będzie pasował do stanowiska, decyduje ostatecznie nadruk. Dla tych pracowników, którzy są wizytówkami hotelu – recepcjonistów, kelnerów i barmanów – radzimy wybrać zdobienie haftem komputerowym. Haft to najbardziej estetyczna i również elegancka metoda nadruku.

Z kolei dla tych, którzy rzadko wchodzą bezpośrednio w kontakt z gośćmi, wystarczy nadruk wykonany techniką sitodruku albo naszywki z logo hotelu. Efekt będzie mniej formalny.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, czy koszulka polo jest elegancka brzmi: generalnie tak. Jest to wariant koszulki uznawany za elegancki, a jeszcze lepiej opisać go terminem elegancko-casualowy. A czy wystarczająco elegancko na hotelowe stanowisko? To głównie kwestia standardu hotelu.

Sprawdzi się tam, gdzie potrzeba profesjonalnego wizerunku, ale równocześnie odprasowane koszule i krawaty są przesadą. Polo z nadrukami z pewnością pasują do ośrodków noclegowych o niższym standardzie, przystępnych gościom, którzy nie oczekują luksusowych wrażeń. Ważne jest, aby koszulki polo były dobrej jakości, dobrze dopasowane i schludne – jak to zawsze w przypadku hotelowej odzieży.

O stopniu elegancji takiej koszulki ostatecznie decyduje wykonanie nadruku. Najbardziej estetyczny wariant – haft komputerowy – jest dobrze widziany u recepcjonistów oraz kelnerów. Ci pracownicy są wizytówkami hotelu, toteż muszą prezentować się pierwszorzędnie. Z kolei pracownicy fizyczni, rzadziej stykający się z gośćmi, mogą swobodnie pozostać przy mniej eleganckich metodach zdobienia.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *