Akcesoria domowe

Jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką do materaca? Poradnik

Jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką do materaca? Poradnik

Jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką, by układało się jak należy i było wygodne w zakładaniu? Prześcieradła z gumką same w sobie są bardzo wygodne, w sam raz do ośrodków noclegowych i prywatnych domów, ale kluczem jest właśnie odpowiednie dopasowanie wymiarowe. Prześcieradło poprawnie dobrane do materaca zapewnia idealnie estetyczne napięcie, zapobiega zsuwaniu się i marszczeniu, a także chroni materac przed zabrudzeniami. Przeczytaj ten poradnik, a decyzja o rozmiarze prześcieradeł dla każdego łóżka będzie bezproblemowa.

Od czego zależy to jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką?

By poprawnie dobrać prześcieradło, trzeba znać trzy wymiary materaca: szerokość, długość i wysokość. Do pomiaru wykorzystaj miarkę krawiecką. Poprowadź ją przy samej krawędzi. Nie sugeruj się natomiast wielkością kołdry, ponieważ nie zawsze dokładnie przystaje ona do wielkości materaca.

O rozmiarze prześcieradła z gumką decyduje w dużej mierze grubość materaca. Standardowe materace mają grubość 15-20 cm. Na rynku i w hotelach widuje się jednak także materace o grubości powyżej 20 cm, do nawet 40 cm. W każdym hotelu powinny być zarówno standardowe materace, jak i warianty grubsze, przeznaczone zwłaszcza dla osób o dużej masie ciała, dlatego poznaj warunki dobierania prześcieradeł na oba typy.

Standardowe materace

Dobór prześcieradła z gumką dla materaca o standardowej grubości jest wyjątkowo proste. Wystarczy bowiem sprawdzić, jakie wymiary są zadeklarowane na opakowaniu producenta prześcieradła. Dopasowujemy je 1:1 dla wymiarów materaca – zakładka na 15-20 cm jest już wliczona.

Jeśli więc szukamy prześcieradła z gumką np. na materac o wymiarach 90×200 cm, należy kupić prześcieradła 90×200. To popularny wymiar, kolorów na rynku jest co niemiara, toteż łatwo dostosujesz design prześcieradła do pościeli i wystroju pokoju.

jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką - przykład rozmiaru dobrze dobranego
Prześcieradło z gumkami na bokach zakłada się szybko i bezproblemowo. Na zdjęciu model prześcieradła z lekko rozciągliwego materiału frotte 90×200, odpowiedni dla materacy standardowej grubości o wymiarach również 90×200. Źródło: strona sklepu Karo.

Standardowe rozmiary materacy prezentują się następująco:

  • Rozmiar pojedynczy: 90×200 cm, 100×200 cm, 120×200 cm
  • Rozmiar podwójny: 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm
  • Rozmiar king size: 200×200 cm, 200×220 cm.

Poszukujesz prześcieradeł na materace o takich wymiarach? Bez problemu znajdziesz pościele skrojone jak ulał.

Materace pogrubione

W przypadku materacy o grubości przekraczającej 20 centymetrów prześcieradło musi być większe. O ile? Doliczamy dokładnie jeden rozmiar. Rozmiary prześcieradeł liczy się co 20 cm.

Przykład – pogrubiony materac 180×200 potrzebuje prześcieradła z gumką o wymiarach 200×220. Taki wariant bez problemu pokryje boki materaca o wysokości 30 czy 40 centymetrów, bo po każdej stronie mamy dodatkowo aż 20 cm zakładki. Potencjalny nadmiar materiału naciągamy i wsuwamy pod materac.

W celu dokładnego dopasowania rozmiaru, by łóżko prezentowało się jak najbardziej schludnie, możesz poszukać rozmiarowych wariantów pośrodku. Jeśli np. materac 140×200 ma grubość 25 cm, wystarczyłoby prześcieradło z bonusowym 5 cm z każdej strony. Poświęć chwilę, a może uda Ci się znaleźć prześcieradło mierzące 145×205 cm.

Prześcieradło z gumką dla niestandardowych wymiarów materacy

Co jeśli materac nie ma dokładnie takich wymiarów, jak przewiduje powszechna rozmiarówka prześcieradeł? Szukając nakrycia zawsze lepiej, by prześcieradło było odrobinę za duże, niż za małe. Dlatego, wybierz najbardziej zbliżony rozmiar zaokrąglony do góry.

Istnieje również możliwość zamówienia prześcieradła na wymiar, co idealnie sprawdzi się w przypadku nietypowych materacy w większych ilościach. Warto skontaktować się z producentem, gdy potrzebujesz prześcieradeł z gumką do dużej liczby pokoi wyposażonych w materace np. sprowadzone zza granicy, gdzie standardy wymiarowe są inne. Pokuś się na to zwłaszcza, jeśli łóżka mają otwartą ramę, prezentującą boki materaca w całej okazałości.

dobrze dopasowane beżowe prześcieradło z gumką na materacu
Otwarta rama wymaga dodatkowej dbałości o dopasowanie prześcieradła. Przykładowe prześcieradło 90×200 z gumką Dreamy Premium marki Markizeta. Źródło: strona sklepu Karo.

Podsumowanie

To, jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką nie jest trudne, gdy masz do czynienia ze zwykłymi materacami o grubości 15-20 cm. Zmierz szerokość i długość materaca, wybierz identyczną propozycję producenta. I gotowe – na pewno będzie pasować!

Z kolei grubsze materace, przekraczające 20 cm, wymagają doliczenia jednego rozmiaru. Jeden rozmiar prześcieradła dodaje 20 cm zapasu zakładki.

Przy materacach niewiele wyższych niż standardowe spróbuj znaleźć warianty pościeli o pośrednich wymiarach – rynek tekstyliów jest dziś naprawdę dobrze zaopatrzony! Jeśli to się nie uda, trzymaj się zasady lepiej trochę za dużo, niż trochę za mało.

Twój hotel jest pełen materacy o niespotykanych wymiarach? Poważnie rozważ kontakt z producentem tekstyliów. Zamów prześcieradła z gumkami na wymiar – wtedy łóżka zawsze będą wyglądały bajecznie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *