blog

Odblaskowe ubrania w hotelu – kto musi takie mieć i jakie wybrać?

Odblaskowe ubrania w hotelu – kto musi takie mieć i jakie wybrać?

Odblaskowe ubrania muszą znaleźć się w każdym hotelu. Nadrzędnym obowiązkiem pracodawcy, regulowanym także przez Kodeks, jest zapewnienie podwładnym pełnego bezpieczeństwa podczas wykonywania wszystkich obowiązków. Jedną z podstawowych kwestii jest wyposażenie załogi właśnie w ubrania gwarantujące widoczność. Na których hotelowych stanowiskach są niezbędne? Jakie ubrania wybrać? Przeczytaj!

Który pracownik musi mieć ubrania odblaskowe?

Odblaskowe ubrania powinni mieć pracownicy zajmujący się obsługą parkingu. Widoczność jest niezbędna zwłaszcza po zmroku, a praca hotelowej załogi trwa przecież bez względu na godzinę.

Odzież BHP odblaskowa należy się wszystkim zajmującym się porządkowaniem podjazdu. Odśnieżanie, prace ogrodnicze, zamiatanie – większe obiekty noclegowe specjalnie zatrudniają pracownika odpowiedzialnego tylko za wygląd okolicy budynku.

Również hotelowy konserwator powinien mieć do dyspozycji odblaskowe elementy odzieży. Złota rączka często przeprowadza prace naprawcze na zewnątrz, również po zmroku, zwłaszcza w przypadku nagłych awarii. Odblaski chronią nie tylko przed samochodami. Gdyby konserwatorowi przytrafił się wypadek, np. upadek z drabiny, odzież pozwoli szybko go zauważyć.

Ponadto odzież odblaskowa robocza powinna zawisnąć w pracowniczej szatni, do powszechnego dostępu. W hotelu stale zdarzają się sytuacje, gdy pracownik musi wyjść na parking, by pomóc gościowi np. z wniesieniem bagażu do środka. Wtedy powinien narzucić na siebie odblaskową odzież i dopiero tak zabezpieczony ruszać na parking.

Pracodawca ma obowiązek przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego na wszystkich stanowiskach. Jeżeli wyniknie z niej, że pracownicy są narażeni na potrącenie przez samochód, winien zobowiązać ich do noszenia odblaskowej odzieży podczas wykonywania obowiązków niosących takie ryzyko.

Jaka odzież BHP odblaskowa jest najlepsza?

Na rynku sprzętu BHP znajdziesz odblaskowe kurtki, koszulki, spodnie, bluzy, kamizelki i wiele akcesoriów. Które spośród nich warto wybrać?

Najpraktyczniejszym wyborem przydatnym wszystkim pracownikom są polary i kurtki softshellowe z odblaskową powłoką. Takie elementy odzieży dostaniesz w specjalistycznym sklepie ze sprzętem BHP – zobacz tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-polary-sofshelle. To ciepłe ubrania wierzchnie, chroniące przed mrozem i opadami. W lecie niech zastąpią je lekkie kamizelki.

Powieś odzież w miejscu, do którego ma dostęp każdy pracownik. Zobowiąż załogę do korzystania z odblasków zawsze gdy udają się na podjazd czy parking.

odblaskowe ubrania - kurtka 2w1 z odpinanymi rękawami
Kurtka 2w1 – ma odpinane rękawy, więc można łatwo przemienić ją w kamizelkę. Taki model sprawdzi się przez cały rok. Źródło: strona sklepu BHP Tender Plus.

Jeśli pracownik stale pracuje na podjeździe, zaopatrz go w spodnie i T-shirt z odblaskowymi elementami – to zestaw na letnie dni. W chłodne miesiące, zamiast T-shirtu, potrzeba oczywiście kurtki chroniącej przed chłodem i opadami. Postaw na softshellowe kurtki odblaskowe – gwarantują dokładne zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Odpowiedni dobór odzieży

Wybierając odzież odblaskową roboczą należy zwrócić uwagę na:

  • klasę widoczności. Odzież odblaskowa jest dostępna w trzech klasach widoczności: 1, 2 i 3. Na potrzeby hotelowego podjazdu, gdzie samochody poruszają się powoli, wybierz odzież klasy 1-2. 3 to najwyższy poziom widoczności, w niej pracują np. drogowcy.
  • kieszenie. Pojemne kieszenie są niezbędna zwłaszcza konserwatorowi, który musi mieć pod ręką narzędzia.
  • dopasowanie rozmiarowe. W przypadku sprowadzania ubrań dla konkretnej osoby należy poprosić ją o informacje na temat obwodów ciała. Z kolei kompletując odblaskowe ubrania okazjonalne, postaw na kurtki i kamizelki w kilku rozmiarach.
  • certyfikacja. Sprawdź, czy interesująca Cię odzież posiada certyfikaty zgodności z normami. Kupuj ją w sklepach skoncentrowanych na dystrybucji sprzętu BHP – tam masz pewność co do dbałości o formalne kwestie.
kurtka odblaskowa klasa 1
Przykładowa kurtka o klasie widoczności 1. Źródło: strona sklepu BHP Tender Plus.

Podsumowanie

Jak widzisz, w hotelu nie brakuje okazji do założenia fluorescencyjnych ubrań. Odzież o podwyższonej widoczności jest stale niezbędna na kilku stanowiskach. Powinna być także udostępniona każdemu pracownikowi, który wychodzi na podjazd. Nawet jeśli ryzyko potrącenia jest niskie, pracownik przebywający na zewnątrz musi rzucać się w oczy, w razie gdyby doznał wypadku.

Pamiętaj o dostosowaniu odzieży do pory roku. Latem lekkie kamizelki, w jesień i wiosnę cienka kurtka bądź polar, a na zimę ocieplana kurtka z wodoodporną powłoką. Zwracaj uwagę na zgodność odzieży z normami.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *