Aranżacja wnętrzblogPorady wnętrzarskie

Jakie klamki do drzwi wewnętrznych w hotelu wybrać? Praktyczny poradnik i przykłady

Jakie klamki do drzwi wewnętrznych w hotelu wybrać? Praktyczny poradnik i przykłady

Jakie klamki do drzwi wewnętrznych pasują do hotelowych wymagań? Dobór odpowiednich klamek to wisienka na torcie pieczołowicie zaprojektowanej aranżacji. Nie lekceważ ich roli w wykończeniu – goście, zwłaszcza perfekcjoniści, z pewnością zwrócą uwagę na ten z pozoru drobny detal. Przeczytaj, czym się kierować decydując o klamkach i zobacz przykłady klamek wewnętrznych pasujących do różnych stylów.

Przykłady klamek pochodzą ze sklepu iKlamki, należącego do marki Studio Klamek – możesz dokładnie poznać modele tutaj: https://iklamki.pl/pl/11-klamki-do-drzwi-wewnetrznych. Zapoznaj się z niezwykle szeroką kolekcją – na pewno są w niej propozycje wprost stworzone dla Twojej aranżacji.

Kluczowe cechy estetyki klamek wewnętrznych

Decydując o wyborze klamek do drzwi wewnętrznych należy kierować się czymś znacznie więcej, niż samą estetyką tego elementu. Częstym błędem widywanym w aranżacjach jest, niestety, wybieranie klamek wewnętrznych, które po prostu odpowiadają nam estetycznie… ale zupełnie nie pasują do drzwi ani całej aranżacji!

Tego wyboru dokonuje się raz na wiele lat – kieruj się więc uniwersalnymi cechami, a nie zmiennym gustem:

  • styl drzwi i aranżacji. Dla nowoczesnych aranżacji sprawdzą się proste, minimalistyczne modele wykonane z połyskującego metalu w kolorze srebrnym lub czarnym. Do wnętrz klasycznych lub rustykalnych lepiej pasować będą klamki o bardziej eleganckich walorach, np. klamki mosiężne w barwach brązu, z satynowym wykończeniem.
  • kolor okuć. Barwa klamek powinna odpowiadać kolorowi zawiasów. Jeżeli zawiasy nie są widoczne, wybór zdecydowanie się poszerza. Okucia i wykończenie klamek nie powinny się diametralnie różnić, bo to stwarzałoby wrażenie nieprzemyślanego braku dopasowania.
  • barwa drzwi. Można wybrać klamki w tym samym kolorze co drzwi lub w kontrastowym kolorze, aby stworzyć ciekawy efekt. Decyzja zależy od aranżacji – jeśli ma w niej panować spokój, harmonia i minimalizm, klamki wewnętrzne nie powinny się odróżniać. Gdy zaś stawiasz na kontrastowe dodatki, rzucające się w oczy klamki wprowadzają nieco pożądanego, artystycznego zamieszania.
  • masywność drzwi. Klamka wewnętrzna musi jej odpowiadać. Drobna, cienka klamka będzie się gubiła na tle masywnych wrót, z kolei cienkie drzwi zostaną przytłoczone przez grube elementy z rozległymi zdobieniami.

Jak widzisz, to, jaka klamka do drzwi wewnętrznych dobrze się sprawdzi, zależy nie tylko od drzwi, ale od całego wnętrza i przyjętego w nim stylu. Weź pod uwagę nie tylko styl pomieszczenia, ale całego hotelu. Spójność aranżacji ośrodka wpływa na odbieranie jej przez gości.

jaka klamka do drzwi wewnętrznych do hotelu w nowoczesnym stylu - chromowana
Zaokrąglona chromowana klamka Tupai. Minimalistyczne, metalowe wykończenie pasuje do wnętrz w stylu nowoczesnym, a rozmiar odpowiada niemasywnym drzwiom. Nie zbiera odcisków, jest łatwa w czyszczeniu. Źródło: strona sklepu iKlamki.

Praktyczne cechy klamek

Wygląd to oczywiście nie wszystko. Wybierając spośród setek modeli klamek dostępnych na rynku, trzeba uwzględnić to, co będą przechodziły w hotelu… i co będzie z nimi przechodziła ekipa sprzątająca!

  • Klamki w hotelu będą narażone na znacznie większe zużycie niż klamki w domu. Dlatego ważne jest, aby wybrać klamki wykonane z wytrzymałych materiałów metalowych.
  • Powłoka klamek powinna być odporna na zarysowania i korozję. Takie są np. klamki chromowane i z mosiądzu.
  • Klamki powinny być łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Należy unikać wariantów z ornamentami lub żłobieniami, które utrudniają konserwację.
  • Warto wybrać klamki od renomowanego producenta – to spory wydatek, ale przy intensywności użytkowania klamek hotelowych nie można go minimalizować kosztem jakości. Jednym z najgorszych doświadczeń w hotelu jest zatrzaśnięcie się przez zepsutą klamkę!
  • Należy zapytać o gwarancję na klamki. Im dłuższa, tym lepiej świadczy o jakości produkcji.
klamka olivari brązowa do eleganckiego hotelu
Elegancka, nowoczesna klamka Gloria SuperBronze Satin, od włoskiego producenta Olivari. Perfekcyjnie wykończona, łatwa w czyszczeniu. Jej estetyka dobrze spisze się w eleganckich aranżacjach, charakterystycznych m.in. dla hoteli biznesowych. Źródło: strona sklepu iKlamki.

Jakie klamki do drzwi wewnętrznych z myślą o małych gościach?

Jeśli gościsz w swoim hotelu rodziny z dziećmi, warto wybrać takie klamki do drzwi wewnętrznych, które są pozbawione kanciastych elementów. Lepiej zrezygnować z designerskich, cienkich modeli zaostrzonych na końcach, aby nie ryzykować wypadku niesfornego malucha. I tak jako odpowiedzialny właściciel, musiałbyś zabezpieczyć je specjalną piankową osłoną, rujnującą ich estetykę.

We wnętrzach hotelu nastawionych rodzinnie, dobrze sprawdzą się różnego rodzaju kolorowe elementy, wprowadzające do aranżacji wesołość. Warto więc rozważyć wyposażenie drzwi w różnobarwne klamki o niecodziennych barwach.

jaka klamka do drzwi wewnętrznych dla dzieci - kolorowe modele
Wyjątkowe klamki z serii Colombo pomogą stworzyć przyjazną atmosferę w hotelu. Źródło: strona sklepu iKlamki.

Istotnym czynnikiem w hotelu rodzinnym jest także lekkość klamek i łatwość ich naciskania. Mechanizm musi działać płynnie, by słabe ręce dzieci bez problemu sobie z nimi radziły. Dobrze, jednak jeśli klamki równocześnie posiadają blokadę bezpieczeństwa, która uniemożliwia najmłodszym dzieciom otwarcie drzwi bez nadzoru rodziców.

To, jaka klamka do drzwi wewnętrznych sprawdzi się w hotelowej aranżacji zależy w głównej mierze od… samej aranżacji! Styl nowoczesny wymaga klamek chłodnych, minimalistycznych, z kolei klasyczna elegancja dobrze przyjmie mosiężne elementy w ciepłych barwach. Zwróć uwagę na łatwość konserwacji, renomę producenta, a w przypadku ośrodków goszczących rodziny za priorytet obierz bezpieczeństwo.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *