Migomat, czyli inaczej półautomat spawalniczy, to jedno z najczęściej wybieranych urządzeń do spawania. Korzystają z niego i początkujący, i zawodowi spawacze. Pozwala łączyć większość metali, a jednocześnie bardzo usprawnia pracę. W sklepach wybór tych urządzeń jest bardzo duży. Jaki migomat kupić, by w pełni korzystać z jego możliwości? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jaki migomat kupić? Najważniejsze cechy tych urządzeń
Z migomatami kojarzy się przede wszystkim metoda spawania MIG/MAG, czyli łączenie metali drutem spawalniczym w osłonie gazowej. Półautomaty spawalnicze najczęściej jednak umożliwiają również pracę z dwoma innymi metodami: MMA i TIG.
Zanim zadasz sobie pytanie, jaki migomat kupić, zastanów się, jak często i do czego będziesz go wykorzystywać. Weź też pod uwagę rodzaj materiałów, jaki najczęściej zamierzasz obrabiać w ten sposób.
Potem przyjrzyj się parametrom tych urządzeń. Najważniejsze z nich to:
- prąd spawania,
- rodzaj zasilania,
- cykl pracy,
- budowa migomatu,
- funkcje urządzenia,
- długość gwarancji.
Prąd spawania – amperaż spawarki
Informacja o prądzie spawania najczęściej jest podana już w nazwie urządzenia. Wyraża się go w amperach dla cyklu pracy, w jakim jest w stanie go osiągnąć. Zakres prądu spawania zależy też od wykorzystywanej metody.
Od amperażu spawarki zależy grubość materiałów, jakie będzie w stanie spawać. Im większa, tym grubsze kawałki metalu będzie można połączyć. Według popularnego przelicznika na 1 milimetr grubości materiału potrzeba od 30 do 50 amperów.
Warto więc kupić migomat z prądem spawania o zakresie przynajmniej 30-220 A. Dzięki temu będziesz w stanie spawać materiały o grubości 5-7 mm. Musisz jednak pamiętać, że większy prąd spawania wiąże się z wyższą ceną spawarki.
Rodzaj zasilania
Kiedy zastanawiasz się, jaki migomat kupić, koniecznie spojrzyj na napięcie zasilania, jakiego potrzebuje oglądane urządzenie. Nie wszystkim spawarkom wystarcza bowiem standardowe gniazdko 230 V. Urządzenia o większym prądzie spawania często muszą być podłączone do gniazda 400 V, czyli tak zwanej siły.
Takie trójfazowe spawarki mają najczęściej ponad 200 A. Przy urządzeniach z niższym prądem spawania raczej nie trzeba się martwić. Kiedy jednak kupujesz mocną spawarkę, upewnij się, czy w domu lub warsztacie masz odpowiednie warunki do pracy z kupowaną spawarką.
Cykl pracy spawarki
Ten parametr czasami nazywa się również sprawnością spawarki. Wyrażany w procentach, informuje o fragmencie z 10 minut, w którym migomat może pracować bez przerw. Jako że półautomaty spawalnicze z reguły kupuje się po to, by spawać szybko i sprawnie, ten parametr powinien być jednym z najistotniejszych przy wyborze urządzenia.
Producenci podają znamionowy cykl pracy migomatu dla maksymalnego prądu spawania. Jeśli będzie na wysokim poziomie, nie musisz też martwić się o sprawność przy niższych ustawieniach. Do pracy w przydomowym warsztacie powinno wystarczyć urządzenie o cyklu pracy na poziomie 40 procent.
Do bardziej profesjonalnych zadań, zwłaszcza zarobkowych, warto kupić migomat ze sprawnością 60 procent. Oznacza to, że spawarka może działać bez przerw przez sześć minut, po czym potrzebuje czterech minut przerwy na ostygnięcie.
Budowa migomatu
W kategorii “migomaty” znajdziesz urządzenia mocno zróżnicowane pod kątem wielkości. Jeśli szukasz spawarki do przydomowych, warsztatowych zastosowań, wybieraj raczej kompaktowe modele, ewentualnie nieco większe półautomaty na kółkach. Dzięki temu migomat będzie bardziej mobilny, a Twoja praca w każdej sytuacji będzie komfortowa.
Na rozmiar i możliwości migomatu wpływa rodzaj szpuli, jaki się w nim wykorzystuje. Jeżeli nie planujesz spawać zawodowo, wystarczy urządzenie na 5-kilogramowe szpule. Podobnie będzie z podajnikiem drutu. Nie ma potrzeby przepłacać za urządzenie z 4-rolkowym podajnikiem. Twoje oczekiwania w zupełności powinien spełnić migomat z podajnikiem 2-rolkowym.
Zwróć też uwagę na to, czy urządzenie posiada gniazdo EURO. To przydatna rzecz, dzięki niemu można bowiem szybko zamontować do migomatu uchwyt spawalniczy MIG. Warto szukać spawarek z takim usprawnieniem.
Funkcje urządzenia
Najważniejsze funkcje, które powinien mieć każdy migomat, to regulacja napięcia oraz prędkości posuwu drutu spawalniczego. Dzięki temu można znacznie usprawnić pracę. Oprócz tego warto jednak sprawdzić obecność funkcji dodatkowych.
Wśród nich wyróżnia się synergia. Dzięki niej migomat będzie w stanie samodzielnie dostosować parametry spawania do obrabianego materiału. Do tego dochodzą także opcje ułatwiające samą pracę z drutem spawalniczym. Dzięki Hot Start łatwy i szybki będzie początek spawania, dzięki Anti Stick drut nie będzie przyklejać się do spawanego materiału. Z kolei funkcja Arc Force utrzyma łuk spawania, nawet kiedy nieco za bardzo oddalisz uchwyt od tworzywa.
Przydatną funkcją będzie również redukcja indukcyjności. Jej waga rośnie przy spawaniu cienkich elementów, na przykład cienkich blach – dzięki redukcji indukcyjności można bowiem lepiej zabezpieczyć spawany materiał. Jej istotą jest zmniejszenie ciepła, które wydziela łuk elektryczny w czasie spawania metalu. W ten sposób zminimalizujesz też ryzyko odkształceń.
Do tego dochodzi możliwość spawania pulsacyjnego. Taki tryb spawania wyróżnia się zmianami prądu spawania od niskiego do wysokiego. To ciągłe zmiany, dzięki którym spoina łącząca metale ma lepszą jakość, a przy okazji dobrze wygląda. W czasie pracy będzie też mniej dymu i rozprysków. Spawanie pulsacyjne powinno pozwolić również na oszczędność drutu spawalniczego oraz gazów osłonowych.
Długość gwarancji
Przy zakupie migomatu warto wziąć pod uwagę również długość gwarancji urządzenia. Standardowo obejmuje ona dwa lata od zakupu. Część producentów wydłuża jednak ten okres, co oczywiście jest dużym plusem dla kupującego. Dodatkowe udogodnienie to gwarancja “door to door”. Dzięki niej to firma odbierze uszkodzone urządzenie bezpośrednio od klienta, a po naprawie dostarczy je z powrotem w żądane miejsce.
Jaki migomat kupić? Top 5 migomatów
Powyższe porady podpowiedzą Ci, jaki migomat kupić, by spełniał wszystkie Twoje potrzeby. Możesz jednak wybrać odpowiednie urządzenie jeszcze szybciej. Wybraliśmy pięć modeli dostępnych na https://sklep.powermat.pl/category/spawarki-i-osprzet-polautomaty-mig-mag – każdy z nich to sprawdzone spawarki wysokiej jakości.
1 Spawarka migomat 250A Synergy Red Technic RTMSTF0002
To migomat, który wyróżnia się wysokim prądem spawania – aż 250A. Dodatkowo przy takim amperażu jest w stanie spawać ze sprawnością 60 procent. W trybie MIG/MAG maksymalny prąd spawania, przy którym będziesz mógł spawać w trybie ciągłym bez przerw, czyli ze sprawnością 100 procent, to 193A.
To więc niezwykle szybko pracujące urządzenia, dzięki którym można spawać ręcznie, ale także w trybie półautomatycznym oraz synergicznym. Urządzenie korzysta z tranzystora IGBT, który zapewnia dużą stabilność pracy. Sterowanie spawarką ułatwiają dwa czytelne wyświetlacze, a także intuicyjne pokrętła.
Migomat RTMSTF0002 obsługuje elektrody o zróżnicowanej średnicy, od 1,6 do 5 mm. Do tego posiada wszystkie funkcje dodatkowe, o których pisaliśmy wcześniej, a także w pełni automatyczny posuw drutu.
2 Migomat Powermat 220A Synergy Flux PM-IMGTS-220L
220A, jakie oferuje ten migomat, w zupełności powinno wystarczyć do wszelkich prac w domowym warsztacie. Przy takim natężeniu spawarka pracuje ze sprawnością 60 procent, 100 procent jest możliwe przy 170A.
Tym urządzeniem można spawać elektrodami i drutem o kilku średnicach. W każdym z tych przypadków praca będzie szybka i wydajna. Do tego spawarka ma skuteczny system chłodzenia. Można nią też spawać w trybie Flux, co oznacza możliwość skorzystania z drutów samoosłonowych – nie są wówczas potrzebne gazy chroniące miejsce spawu.
Mimo dużych możliwości konstrukcja jest dość lekka, waży tylko 7,5 kilograma. Migomat będzie też w stanie automatycznie dopasować parametry spawania do rodzaju używanego gazu osłonowego, a także do spawania aluminium.
3 Migomat Powermat 250A Flux PM-IMGT-250M
250A prądu spawania przy sprawności 60 procent – to największy atut, jakim wyróżnia się to urządzenie. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych propozycji, wykorzystanie tranzystora IGBT zapewnia stabilną pracę i odporność na zmiany napięcia.
Dużym atutem migomatu PM-IMGT-250M jest również bardzo intuicyjny panel sterowania. Do tego spawarka jest oszczędna w porównaniu do innych urządzeń o podobnych parametrach, pobiera nieco mniej prądu. Spawanie będzie łatwiejsze dzięki dodatkowym funkcjom takim jak Hot Start, Anti Stick czy Arc Force.
Urządzenie waży 7,6 kilograma, ma też specjalny uchwyt, dzięki któremu można je wygodniej przenosić z miejsca na miejsce. Możesz wybrać rodzaj wyposażenia migomatu. Przy pełnym w komplecie dostaniesz m.in. przyłbicę spawalniczą oraz preparat antyodpryskowy.
4 Migomat Red Technic Flux 220A Synergy IGBT RTMSTF0086
Prąd 220A z cyklem pracy 60 procent, a prąd 170A z cyklem pracy 100 procent – takimi możliwościami dla trybu MIG/MAG dysponuje ten migomat. Oprócz tego można nim spawać również w trybach MMA oraz TIG.
W czasie pracy wybierzesz odpowiedni tryb: ręczny lub synergiczny. Dzięki temu możesz postawić na większą precyzję lub szybkość spawania. Oprócz funkcji dodatkowych typu Hot Start czy Anti Stick ta spawarka to również szansa wykorzystania trybu Flux, czyli spawania drutem samoosłonowym. Dzięki regulacji indukcyjności migomatem można spawać nawet cienkie blachy bez obaw o przepalenie.
Cały półautomat spawalniczy waży 7,5 kilograma. Będziesz mógł w stanie spawać spokojniej, wiedząc, że urządzenie posiada czujnik chroniący je przed przegrzaniem. Kiedy będziesz pracować zbyt długo, migomat automatycznie się wyłączy.
5 Migomat 210A Synergia Red Technic RTMSTF0001
To niewielki i poręczny migomat, którym będziesz w stanie spawać właściwie wszędzie. I bez problemu zabrać go ze sobą do pracy nawet z dala od warsztatu, w którym znajduje się na co dzień. Waży bowiem tylko nieco ponad 5 kilogramów.
Jednocześnie duże są jednak jego możliwości. Umożliwia bowiem spawanie prądem 210A i nawet przy takich wartościach dość wysoką sprawność – na poziomie 60 procent. Sprawność 100 procent osiągnie przy prądzie 170A. W związku z kompaktowymi rozmiarami obsługuje szpule drutu do maksymalnie 1 kilograma.
Pracę ułatwi Ci czytelny wyświetlacz LCD, a także proste ustawianie parametrów spawania pokrętłami. Technologia IGBT sprawia też, że urządzenie jest oszczędne. Na tle konkurencji wyróżnia się także ceną, która jest wyraźnie niższa od opisanych wcześniej czterech migomatów.
Podsumowanie: jaki migomat kupić? Ważne wskazówki i polecane modele
Jeśli nie wiesz, jaki migomat kupić, weź pod uwagę sześć wskazówek, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Poznaj prąd spawania i rodzaj zasilania urządzenia, wybierz cykl pracy dostosowany do Twoich wymagań. Zwróć też uwagę na budowę urządzenia, funkcje dodatkowe i długość gwarancji. Jeśli szukasz konkretnych propozycji, najlepiej wybrać jeden z modeli Red Technic bądź Powermat, które opisaliśmy powyżej.