Reklama firmy

Budowa i remont

Jaka jest najlepsza siekiera do rąbania drewna? Poradnik

Jaka jest najlepsza siekiera do rąbania drewna? Poradnik

Rąbanie drewna to praca, która czeka każdego, kto ma w domu kominek. Jeszcze więcej roboty będą mieć osoby, które mają piec centralnego ogrzewania opalany drewnem. Jeśli i Ty należysz do tych grup, możesz ułatwić sobie pracę poprzez wybór odpowiedniego narzędzia. Jaka będzie najlepsza siekiera do rąbania drewna? Z naszymi poradami z pewnością ją znajdziesz.

Siekiery do rozłupywania drewna – idealne do dużych zadań

Do rąbania drewna przeznaczone są przede wszystkim siekiery do rozłupywania. Ich konstrukcja pomaga w rozszczepianiu nawet dużych polan drewna.

Kluczowa jest budowa głowicy siekiery. Charakteryzuje się krótkim ostrzem i specyficznymi klinami na policzkach, czyli bokach głowicy. Dzięki temu jest szersza i nie klinuje się po uderzeniu w drewno.

Głowica siekier do rozłupywania jest też zdecydowanie cięższa niż w innych typach tych narzędzi. Przeważnie ma masę co najmniej około dwóch kilogramów. Dzięki temu każde uderzenie w polano jest mocniejsze i szansa na rozłupanie kawałka drewna rośnie.

Istotna jest również długość trzonka siekiery. Modele do rozłupywania należą do najdłuższych. Należy jednak dobierać ich długość do długości ramienia. Po chwyceniu siekiery tuż pod głowicą i wyprostowaniu ręki trzonek powinien sięgać Ci do pachy.

Na siekiery do rozłupywania warto postawić wtedy, kiedy często musisz rąbać duże ilości drewna – na przykład do pieca na całą zimę. To najlepsza siekiera do rąbania drewna opałowego.

Siekiery uniwersalne – do rąbania mniejszych ilości drewna

Siekiery do rozłupywania są narzędziem profilowanym pod rąbanie drew. Trudniej jednak wykonywać nimi inne zadania, na przykład wycinanie drzewek czy krzewów, a także prace stolarskie. Takich problemów nie będzie z tak zwaną siekierą uniwersalną.

Jest lżejsza od siekiery do rozłupywania, do rąbania drewna potrzeba będzie więc nieco więcej siły. Ma też szersze ostrze, nie posiada z kolei wspomnianych klinów na policzkach. Bez problemów powinna poradzić sobie z mniejszymi kawałkami drewna, nada się do okazjonalnego rąbania jego niewielkich ilości. A z drugiej strony sprawdzi się we wszelkich zadaniach gospodarskich. Przy długim rąbaniu drewna praca siekierą uniwersalną, choć jest lżejsza niż model do rozłupywania, okaże się jednak męcząca.

Młotosiekiery – do najtrudniejszych zadań

Najlepsza siekiera do rąbania drewna pełnego sęków i twardego to natomiast młotosiekiera. Nie sposób pomylić ją z innymi – z jednej strony głowicy ma bowiem ostrze, a z drugiej obuch młotka. Cała głowica jest jeszcze cięższa niż w siekierze rozłupującej – masa często dochodzi do trzech kilogramów.

Do tego jest osadzona na długim trzonku. Młotosiekiera pozwala na jeszcze mocniejsze uderzenie ostrza niż przy siekierze rozłupującej. Jeśli i to nie pomaga, możesz wykorzystać klin. Oczywiście trzeba go dokupić do siekiery – to element o długości 20-25 cm i hartowanym ostrzu, o wadze około 1-1,5 kg. Obuch młotka po jednej stronie siekiery pozwoli wbić go w drewno i rozłupać nawet te, które są pełne sęków.

Podsumowanie: jaka będzie najlepsza siekiera do rąbania drewna?

Najlepsza siekiera do rąbania drewna w dużych ilościach to model do rozłupywania. Ma ciężką głowicę, która nie będzie się klinować w drewnie i długi trzonek. Do najtwardszych polan pełnych sęków wykorzystaj młotosiekierę i kliny. Jeśli z kolei tylko sporadycznie musisz porąbać kilka kawałków drewna, w zupełności powinna Ci wystarczyć siekiera uniwersalna.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *