Porady wnętrzarskie

Rodzaje muszli klozetowych – jakie sprawdzą się najlepiej w hotelu?

Rodzaje muszli klozetowych – jakie sprawdzą się najlepiej w hotelu?

W dzisiejszych czasach wybór armatury do hotelu nie jest już tylko kwestią funkcjonalności, ale również estetyki i komfortu. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia łazienek w hotelach jest niewątpliwie muszla klozetowa. To niezwykle istotny aspekt, który wpływa nie tylko na higienę, ale także na ogólny komfort gości. 

Wybór odpowiedniego modelu może stanowić wyzwanie, dlatego warto przyjrzeć się różnym opcjom dostępnym na rynku. W tym artykule przedstawię więc, jakie są rodzaje muszli klozetowych. Wspólnie zastanowimy się przy tym, która z nich sprawdzi się najlepiej w hotelu czy miejscu noclegowym. Sprawdź!

Rodzaje muszli klozetowych – toalety klasyczne i z funkcją bidetu

Nie da się ukryć, że rodzaje WC można podzielić na kilka podstawowych grup, biorąc pod uwagę najważniejsze ich aspekty. Zacznę może od funkcjonalności, a więc czegoś zdecydowanie najważniejszego. W tym przypadku do wyboru są dwie opcje – toalety klasyczne oraz myjące, zwane najczęściej jako sedes z bidetem lub washlet. 

Jak się zapewne domyślasz, pierwszy z rodzajów to ten, który spotykamy niemalże wszędzie. Jest to klasyczny model, który ma po prostu służyć do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w najprostszy sposób. Miski tego typu są więc dostępne w każdym sklepie, a ich ceny są dość niskie. Sprawdzą się zatem w zwykłych hotelach i miejscach noclegowych. 

Druga możliwa opcja to z kolei toalety myjące. W tym przypadku są to już nowoczesne i bardzo zaawansowane technicznie modele. Umożliwiają zadbanie o pełen komfort korzystania z WC, a także o najwyższy stopień higieny. W zależności od modelu mają różne funkcjonalności. W większości przypadków można jednak liczyć na mycie z przodu i z tyłu, suszenie czy podgrzewane siedzisko. Jest więc to świetna opcja, gdy chcesz podnieść prestiż swojego hotelu i zadbać o to, aby odwiedzające Cię osoby mogły liczyć na wszystko to, co najlepsze. 

Toalety myjące są polecane także ze względu na łatwość do utrzymania w czystości. Takie modele mają funkcję samoczyszczącą. Tym samym, bez dodatkowych nakładów pracy, możesz zapewnić swoim gościom czystość i higienę. Oczywiście misy te należy myć, jednak jest to o wiele łatwiejsze i szybsze, ponieważ przez szereg opcji zabrudzenia są zdecydowanie mniejsze. 

A ile kosztują? Wysokiej jakości model możesz kupić już za ok. 6 tysięcy złotych. Nie jest więc to wyjątkowo drogie rozwiązanie. 

Rodzaje WC ze względu na sposób montażu – modele stojące i podwieszane

Analizując rodzaje muszli klozetowych, warto również wziąć pod uwagę sposób ich montażu. Zarówno modele klasyczne, jak i myjące, występują w opcji stojącej oraz podwieszanej. 

Pierwszy z nich mocuje się do posadzki poprzez przykręcenie lub przyklejenie. Drugi jest z kolei zamontowany do ściany. Oczywiście w teorii więcej pracy będzie przy misach wiszących. Szybko jednak przekonasz się, że po prostu było warto. Dlaczego? 

Ponieważ takie modele są o wiele bardziej praktyczne. Przede wszystkim znajduje się pod nimi wolna przestrzeń, która zdecydowanie ułatwia sprzątanie. Z łatwością umyjesz podłogę, pozbędziesz się kurzu czy wszelkich nieczystości. W hotelu z pewnością będzie to duże ułatwienie. Sprzątanie pokoju zajmie po prostu mniejszą ilość czasu. Nie będzie bowiem konieczności trudzenia się z dotarciem w każdy możliwy zakamarek. 

Pod względem ceny modele te najczęściej niewiele się od siebie różnią. Jeśli więc masz taką możliwość, misy podwieszane sprawdzą się w hotelu o wiele lepiej. 

Typy muszli klozetowych – ze spłuczką nadtynkową i podtynkową 

Teraz nadszedł czas na typy muszli klozetowych, biorąc pod uwagę umiejscowienie spłuczki. W tym przypadku główne opcje są dwie. Możesz wybrać model nadtynkowy, a więc widoczny lub podtynkowy – ukryty w ścianie. W pierwszym wariancie masz jeszcze dodatkowo trzy różne opcje do wyboru. 

Pierwsza z nich to tzw. górnopłuk. W tej sytuacji zbiornik z wodą znajduje się niemalże pod samym sufitem. Oczywiście odchodzi się już od takich rozwiązań, które były popularne jeszcze w PRL-u. Druga opcja to dolnopłuk. Wtedy zbiornik umieszczony jest tuż nad misą WC. Jest to dość popularne rozwiązanie, choć zdecydowanie najpopularniejszy jest kompakt. Wtedy zbiornik przymocowany jest do toalety i tworzy z nią całość. Ze względów estetycznych i praktycznych będzie to najlepsza opcja, jeśli zależy Ci na spłuczce nadtynkowej. Taka armatura jest po prostu spójna i dobrze się prezentuje. 

Spłuczki podtynkowe są natomiast dostępne w jednej opcji. Tutaj zbiornik wbudowany jest w ścianę, przez co w ogóle go nie widać. Jedynym wystającym elementem jest przycisk do uruchomienia spłuczki. Przez takie rozwiązanie łazienka może się nieco optycznie zmniejszyć, ponieważ zbiornik najczęściej wymaga zabudowania poprzez lekkie wysunięcie ściany. Nie musisz jednak martwić się jego czyszczeniem, co ponownie w hotelach jest ogromnym atutem. 

Jak zatem widzisz, występują różne rodzaje muszli klozetowych. Do hotelu najlepiej sprawdzą się misy wiszące – ze spłuczką kompaktową lub podtynkową. Jeśli zależy Ci na zapewnieniu gościom maksymalnego komfortu, postaw dodatkowo na modele myjące. Wszyscy z pewnością będą zadowoleni z takiego rozwiązania!

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *