Właściciele obiektów hotelowych przykładają dużą wagę do wyglądu i funkcjonalności budynków. Sporo czasu spędza się przy projektowaniu aranżacji wnętrz, a także ewentualnych remontach. Warto jednak zadbać również o to, co wokół – czyli na przykład o hotelowy ogród.
Nie każdy obiekt stawia na takie rozwiązanie. Czasami powodem jest brak przestrzeni, kiedy indziej brak pomysłu na jej aranżację. Jeśli jednak wokół obiektu znajduje się nieco wolnego miejsce, z pewnością warto rozważyć taką decyzję.
Hotelowy ogród to bowiem sporo zalet. Jakie korzyści hotel będzie czerpać z takiego rozwiązania? Na jaki typ ogrodu się zdecydować? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Hotelowy ogród i jego największe zalety
Choć dziś coraz rzadziej o tym pamiętamy, zieleń to naturalne środowisko człowieka. Właśnie w otoczeniu takiego koloru – oczywiście w naturalnym wydaniu – najłatwiej się nam zrelaksować i wyciszyć.
Zieleń wokół hotelu pomaga więc gościom jeszcze lepiej wypocząć. A w końcu spora część klientów właśnie po to zatrzymuje się w hotelu. Hotelowy ogród docenią zresztą również ci goście, którzy zatrzymali się w obiekcie służbowo. Po zakończeniu obowiązków relaks na ławeczce w ogrodzie będzie jak znalazł.
Zielony teren wokół budynku to także miejsce na rozrywkę. Część starannie przystrzyżonych trawników można przeznaczyć na przestrzeń rekreacyjną. Rozrywka w ogrodzie będzie dodatkową atrakcją dla gości. Wystarczą dwa słupki, siatka i pomoc wkrętarki, by na trawie można było na przykład zagrać w siatkówkę. To także idealny teren do zabaw dla dzieci.
Hotelowy ogród może również podnieść wartość estetyczną obiektu. Dobrze utrzymane ogrodowe alejki, rabatki z kwiatami, ładne drzewa i krzewy – to wszystko może sprawić, że obiekt będzie przyciągać wzrok i stanie się bardziej atrakcyjny dla gości.
Hotelowy ogród – jak go urządzić?
By skorzystać z tych atutów ogrodu, powinien on być jednak dobrze dopasowany do charakteru budynku. Ważne, by tworzyły kompozycyjną całość, a wtedy stworzymy estetyczny i bezpieczny hotel.
Z tego powodu zwróćmy uwagę na styl, w jakim zaaranżujemy zieloną przestrzeń. Wbrew pozorom również ogród może być bowiem bardziej lub mniej nowoczesny, minimalistyczny lub pełen ozdobników.
Nowoczesne ogrody charakteryzują się konkretnymi, symetrycznymi kształtami. Jeśli bryła Twojego budynku jest podobna, postaw na taką aranżację. Potrzebny będzie wówczas konkretny układ. W nowoczesnym ogrodzie można postawić na elementy z tworzywa sztucznego czy szkła.
Mimo upływu lat popularnością cały czas cieszą się ogrody w stylu angielskim. To nieco romantyczne aranżacje, które przypominają uporządkowany wiejski ogród. Będą świetnym rozwiązaniem dla hoteli usytuowanych w turystycznych miejscowościach, na obrzeżach miast.
Najczęściej jednak hotelowy ogród ma charakter nieformalny. Co to oznacza? Taki ogród czerpie z różnych stylów, łącząc je w harmonijną całość. Jeśli będziemy mieć wątpliwości co do własnych pomysłów, można również zasięgnąć porady architekta.
Kto powinien zajmować się hotelowym ogrodem?
Postawienie na ogród przy hotelu wymaga sporych nakładów pracy. Tylko dobrze utrzymany ogród będzie atutem obiektu. Za prace ogrodowe najczęściej odpowiada konserwator. Jeśli jednak zielona przestrzeń jest duża, warto rozważyć zatrudnienie ogrodnika.
W obu przypadkach potrzebne będą odpowiednie narzędzia, które można zamówić na przykład na https://sklep.powermat.pl/category/pl/dom-i-ogrod-dmuchawy-do-lisci. Konieczny będzie zakup kosiarki, podkaszarki oraz nożyc do pielęgnacji żywopłotu.