Akcesoria domowe

Klamki w stylu angielskim – przegląd propozycji

Klamki w stylu angielskim – przegląd propozycji

Nowoczesne klamki do drzwi mogą przyjmować wiele różnych form. Będą to zarówno bardzo proste modele, jak i te z dodatkowymi elementami dekoracyjnymi. Można więc w pełni dopasować ich wygląd do danego wnętrza i aranżacji. 

Nieco inaczej będzie jednak w sytuacji, gdy zdecydujesz się na klamki w stylu angielskim. Takie rozwiązania cechują się najczęściej rękojeścią zwiększającą swoją grubość na zakończeniu. Dzięki temu prezentują się bardzo stylowo i elegancko. 

Chcesz więc poznać kilka najciekawszych propozycji i znaleźć swoją inspirację? W takim razie zapraszam na przegląd klamek utrzymanych właśnie w tym stylu, które sprawdzą się idealnie zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i gustownych miejscach noclegowych!

Klamki w stylu angielskim – klasyczny model na początek

Tak, jak już wspominałam, klamki w stylu angielskim cechują się przede wszystkim charakterystyczną rękojeścią. Ta przy szyldzie jest cienka, a następnie nieco się rozszerza. Zakończenie jest natomiast najczęściej zdecydowanie subtelniejsze, przeważnie półokrągłe. 

Na pierwszy ogień idzie więc model Verbena marki Aprile, który wręcz jeden do jednego oddaje wygląd klasycznych angielskich klamek. Jest to jeden z najlepszych przykładów elementów utrzymanych właśnie w takim tonie. 

Całość, mimo oryginalnej formy, prezentuje się dość prosto. Będzie więc to świetne rozwiązanie do niemalże każdego wnętrza. Cudownie podkreśli styl angielski w aranżacji, ale też klasyczny, prowansalski czy nawet skandynawski. 

Co ważne, model ten dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych do wyboru. Możesz zdecydować się w tym przypadku na gustowne czarne klamki lub na satynowy oraz polerowany chrom. Tym samym z pewnością znajdziesz najlepsze możliwe rozwiązanie do danego wnętrza. 

Klamki w stylu angielskim - Aprile Verbena
Klamka Aprile Verbena to wręcz książkowy przykład modelu utrzymanego w stylu angielskim. Źródło zdjęcia: sklep internetowy iKlamki.

Dostojna angielska klamka – do eleganckich wnętrz

Moja druga propozycja to także klamka w stylu angielskim, jednak w nieco innym wydaniu. Można powiedzieć, że jest to propozycja do wnętrz inspirowanych wcześniejszymi latami, podchodzących nieco pod vintage i retro. Model ten to Mariani Roberta OLV. Dlaczego warto się nim zainteresować?

Przede wszystkim dlatego, że to propozycja urozmaicona kilkoma dodatkowymi elementami. Te prezentują się bardzo elegancko i dodają całości niebywałej dostojności. Będą więc ciekawym uzupełnieniem każdej aranżacji, w której ma dominować przepych lub nieco większa strojność.

Na rękojeści modelu Roberta znajdują są przede wszystkim dwie wypukłości w kształcie okręgu. Te sprawiają, że całość prezentuje się okazale i stylowo. Do tego na zakończeniu klamki widoczna jest kolejna dekoracyjna wstawka, dzięki której dodatek przybiera nieco królewskiego charakteru.

Co ważne, model ten jest dostępny w aż siedmiu wersjach do wyboru. Możesz zdecydować się na połyskujący mosiądz, chrom i nikiel, a także stare srebro, antyczny mosiądz, postarzane złoto lub matową czerń. Jak to mówią, do wyboru, do koloru!

Klamki w stylu angielskim - klasyczny model Roberta
Klamka angielska Roberta jest dostępna w wielu ciekawych odcieniach do wyboru. Na zdjęciu wersja nikiel połysk. Źródło: sklep internetowy iKlamki.

Klamka o nieco subtelniejszym kształcie – do lżejszej angielskiej aranżacji

Wiem, że dostojna wersja klamki w stylu angielskim, którą zaprezentowałam przed chwilą, nie będzie podobać się każdemu. Jest to bowiem dość charakterystyczny model, który wpisze się tylko w niektóre aranżacje oraz gusta. Kolejna propozycja będzie więc o wiele subtelniejsza i bardziej uniwersalna. Można powiedzieć, że jest to nieco nowocześniejsza wersja prezentowanej jako pierwszej klamki Aprile Verbena. 

To model 293 portugalskiej marki Tupai. Na pierwszy rzut oka może wyglądać jak klasyczna prosta klamka. Pamiętaj jednak, że dla stylu angielskiego charakterystyczna jest rozszerzająca się rękojeść, którą z pewnością widzisz także i w tym przypadku. 

W całości można dopatrzeć się jednak także modernistycznego akcentu, którym jest subtelne spłaszczenie formy na początku rękojeści. Dzięki temu całość jest nieco lżejsza i delikatniejsza.

Klamki 293 marki Tupai możesz kupić w wersji czarny mat, chrom połysk, chrom satyna oraz nikiel satyna. 

Klamka angielska 293 Tupai
Klamka 293 Tupai to bardzo subtelna propozycja, łącząca w sobie styl angielski z nutą nowoczesności. Źródło zdjęcia: sklep internetowy iKlamki.

Styl angielski w wersji modern – czyli nowocześniejsza klamka do stylowych wnętrz

Na koniec chciałam jeszcze zaprezentować klamki w stylu angielskim w wersji modern. Model Aprile Aria to bardzo nowoczesny model, który mimo wszystko ma w sobie coś z omawianego dziś nurtu. Jej rękojeść subtelnie rozszerza się do zewnątrz, sprawiając, że jest to niezwykle smukła i zgrabna propozycja. 

Będzie to idealne wyjście do nieco mniejszych pomieszczeń, w których zależy Ci na optycznym powiększeniu dostępnej przestrzeni. Do takich aranżacji warto oczywiście dodatkowo zdecydować się na błyszczące wykończenie, które pięknie odbija światło. To kolejny sposób na lekkie zabawienie się wyglądem dostępnej ilości miejsca. 

W wersji polerowanej klamka Aria dostępna jest w kolorze złotym oraz chromowanym. Satynowe wykończenie przyjmują natomiast barwy chrom oraz miedź, a całkowicie matowe – czerń oraz ponownie złoto. Zdecydowanie jest więc w czym wybierać!

Modernistyczna klamka w stylu angielskim - Aprile Aria
Klamka Aprile Aria to bardzo nowoczesny i smukły model z zachowaniem najważniejszych cech stylu angielskiego. Będzie cudownym uzupełnieniem szczególnie tych mniejszych pomieszczeń. Źródło zdjęcia: sklep internetowy iKlamki.

Klamki w stylu angielskim mogą przyjmować wiele ciekawych form. Dzięki temu dopasujesz je do każdej aranżacji – zarówno tej klasycznej, jak i z nutą nowoczesności. 

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *