Reklama firmy

Budowa i remont

Renowacja parkietu w hotelu – jak to zrobić i nie przeszkadzać gościom? 

Renowacja parkietu w hotelu – jak to zrobić i nie przeszkadzać gościom? 

Zdarza się, że w końcu w hotelu przychodzi czas na zmiany i remont. Wtedy najważniejsza jest sprawna przebudowa i renowacja. Wszystkie pracy powinny odbyć się tak, aby nie przeszkadzać gościom podczas odpoczynku w pokojach hotelowych. 

Prace remontowe nie tyczą się tylko wymiany mebli czy odmalowania ścian. W bardziej luksusowych pokojach zamiast typowej miękkiej wykładziny na podłodze znajdują się panele. Z biegiem czasu tracą swoje walory estetyczne i potrzebują renowacji. Jak odnowić parkiet w hotelu i tym samym nie przeszkadzać gościom? Zobacz! 

Jak przygotować hotel do renowacji parkietu? Wygoda gości 

Przede wszystkim musisz w okresie renowacji zrezygnować z pewnych pokoi w hotelu. W zależności od rodzaju pracy mogą to być sąsiadujące wnętrza z remontowanym pokojem lub całe piętro. 

Podczas takiego remontu musisz przygotować się na spadek przychodów i mniej pokojów do udostępnienia swoim gościom. Jednak pamiętaj, że taka renowacja parkietu jest konieczna i zwiększa estetykę wnętrza. 

Wszystkie prace staraj się wykonywać w odpowiednich godzinach. Daj trochę pospać swoim gościom i zacznij renowację np. od godziny 10. 

Renowacja czy nowy parkiet? Jaka opcja lepsza do hotelu? 

Wszystko zależy od stanu parkietu. Jeśli jest już naprawdę bardzo zniszczony i nawet odnowa nie będzie za bardzo pomocna, to najlepiej zdecydować się na całkowitą wymianę. Jednak, kiedy powierzchnia jest jeszcze do uratowania, to zakup odpowiednie preparaty do renowacji i bierz się do pracy! Wybierz produkty zaufanych firm, które od lat specjalizują się w ich produkcji. Na https://parkietypetlak.pl/ znajdziesz nie tylko wiele preparatów pielęgnacyjnych do drewna, ale i parkiety drewniane, które idealnie sprawdzą się do wnętrz.

Renowacja parkietu w hotelu – krok po kroku 

1. Oceń stan parkietu 

Inspekcja podłoża to podstawowa czynność, którą powinieneś wykonać jeszcze przed samym rozpoczęciem prac. Sprawdź, jakie ma uszkodzenia – rysy, szczeliny, nierówności, zdarty lakier. Następnie przygotuj się do działania! 

2. Przygotuj odpowiednie narzędzia i materiały 

Renowacja parkietu to zakup różnego rodzaju elementów, które będą niezbędne podczas remontu. Jeśli chcesz, aby wyglądał jak nowy, wyposaż się w: 

  • lakier do podłóg – najlepiej na bazie wody. W pomieszczeniu nie będzie unosił się nieprzyjemny zapach. 
  • podkład do lakieru, 
  • szpachlówki do wypełnienia szczelin, 
  • listwy, 
  • elementy do zamocowania listew. 

3. Sprzęt do cyklinowania podłóg – bez tego ani rusz! 

Jeśli zastanawiasz się jak odnowić parkiet to odpowiedź jest jedna – szlifierka. Musisz ją mieć, aby wyrównać podłogę. Dopiero wtedy możesz nałożyć na nią lakier czy przeprowadzić olejowanie. Do szlifierki trzeba także dokupić papier ścierny o odpowiedniej granulacji – zacznij od najniższej i z kolejnym szlifowaniem zmieniaj na większy. 

Jeśli w pomieszczeniu znajdują się miejsca, do których trudno się dostać wykorzystaj szlifierkę tarczową. Przed rozpoczęciem szlifowania usuń wszystkie listwy.

4. Zlikwiduj szczeliny w podłodze 

Podłoga wycyklinowana? Świetnie! Teraz czas na likwidację szczelin i ubytków. Najpierw dokładnie oczyść te miejsca, a następnie nałóż szpachlówkę, która pomoże Ci usunąć wszystkie ubytki. Niekiedy szpachlówkę w dane miejsce trzeba nałożyć kilka razy, aby uzyskać wymarzony efekt. 

Szpachlowanie możesz także wykonać za pomocą pyłu drzewnego z cyklinowania. Należy wymieszać go z wypełniacze do szczelin i gotowe. Kiedy już masa zaschnie, wtedy przejść do szlifowania powierzchni. Dzięki temu zetrzesz nadmiar masy, a podłoga będzie gładka i równa. Najlepiej wybrać papier o granulacji 120. 

5. Lakierowanie podłogi 

Do takich pomieszczeń jak hotel, najlepiej wybrać lakier na bazie wody, który nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Następnie wybierz połyskliwość. Na rynku znajdziesz – mat, półmat i połysk. W przypadku hotelowych pokoi postaw na wysoki połysk – powierzchnia będzie dobrze chroniona przed zarysowaniami i sprawi, że wnętrz będzie jaśniejsze. 

Jak nakładać lakier na podłogę? 

  • Zacznij od rozprowadzenia podkładu pod lakier – dzięki temu podłoga nie będzie ciemnieć. 
  • Następny krok to rozprowadzenie lakieru na podłodze. Zacznij od małego fragmentu i zobacz, jak reaguje. Jeśli nic się nie dzieje to równomiernie i gładko rozprowadź lakier wałkiem na całej powierzchni. 
  • Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, nałóż kolejną. Kolejna warstwa wyschła? Połóż trzecią. Tyle wystarczy, aby odnowić podłogę i ją zabezpieczyć. 

Jak sam widzisz, renowacja parkietu wymaga trochę pracy, ale na pewno warto. Szczególnie jeśli podłoga nie wygląda atrakcyjnie. Goście zazwyczaj wybierają hotele, które spełniają podstawowe standardy. Podłoga także zdobi wnętrze. Teraz już wiesz, jak odnowić parkiet, dlatego takie prace remontowe nie będą dla ciebie problemem. 

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *